Niels Holm er ny forperson for Rainbow Business Denmark. Her ses han i arbejdstøjet fra Jailhouse CPH, hvor han til daglig er bestyrer. Niels Holm er ny forperson for Rainbow Business Denmark. Her ses han i arbejdstøjet fra Jailhouse CPH, hvor han til daglig er bestyrer. Foto: Theis Nybo / ComingOut.

Ny formand: Nu skal der ryddes op

Af Brian Kjær Capkan / Nyheder / 12/11/2019

Mandagens generalforsamling i Rainbow Business Denmark blev et farvel til Carsten Volden som formand, og et ryk op ad stigen for nytiltrådte formand Niels Holm. Forude ligger et større arbejde for den nye bestyrelse, som straks har sat fokus på en oprydning.

Som skrevet af ComingOut den 1. november blev mandagens generalforsamling den sidste for Carsten Volden som formand for Rainbow Business Denmark. Han trak sig tilbage, og overlod formandskabet til Niels Holm, der var næstformand under Carsten Volden.

Ifølge Out & About forklarede Carsten Volden sit stop med disse ord:
”Personligt har jeg måttet erkende, at det er et meget krævende job at være formand for vores forening, samtidigt med, at jeg har skullet drive min egen virksomhed. Jeg kan ikke gøre begge dele på en for mig selv tilfredsstillende måde. Jeg har derfor valgt at trække mig som formand på dette års generalforsamling”.

Faldende overskud og statuettekoks
Carsten Volden erkendte også, at han ikke havde været god til at kommunikere, og nævnte et eksempel, der udløste latter blandt de fremmødte.
Årets Axgil-pris gav anledning til en markant ”misforståelse” der betød, at man pludselig stod med to forskellige statuetter. Den ene var den samme man har kørt med i nogle år, men den anden var et nyt design af kunstneren Susanne P. Kristensen. Begge bestillinger godkendt af Carsten Volden, men da man kun skulle bruge én statuette, måtte man i sidste ende betale regningen på 14.505 kr. for en statuette, som man ikke var interesseret i. De penge havde pyntet i regnskabet, der ifølge en deltager på generalforsamlingen viste et beskedent overskud på omkring 6.000 kr. Det er et betragteligt fald i forhold til 2017, hvor foreningen havde et overskud på 54.742 kr.

Artiklen fortsætter under billedet.

AXGIL-statuetten designet af Susanne P. Kristensen blev købt og betalt men ikke brugt ved Danish Rainbow Awards 2019. Også den statuette der med små ændringer er brugt gennem en årrække, har en sjov historie: Den blev i sin tid lavet i sidste øjeblik, og de to "designere" var så kede af designet, at de stadig den dag i dag ønsker at være anonyme af pinlighed over resultatet. Det respekterer vi. Foto: Privat.

 

Ny bestyrelse ser stærk ud
Niels Holm blev herefter valgt som ny formand – eller forperson – som han kaldes i Out & Abouts artikel. Et fint lille kønsneutralt fingeraftryk i den mandsdominerede hvide ciskønnede bestyrelse.
LGBT Danmarks tidligere forperson Peder Holk Svendsen har siden sommer været tilknyttet bestyrelsen. Nu har han fået medlemmernes formelle blåstempling, og er ny næstforperson.
Nyvalgt til bestyrelsen er også Christine Bibaud, der ifølge sin Facebookprofil ser ud til at besidde en bred erfaring med bestyrelsesarbejde.
De to nyvalg ligner en markant styrkelse af bestyrelsen i Rainbow Business Denmark.

Allan Føns blev genvalgt, og derudover består den nye bestyrelse af Bo Sørensen, ejer af Masken Bar, Jailhouse Cph og 60 % af G*A*Y Copenhagen, samt Michael Flyngborg der er medejer af Homoware. De to var ikke på valg.

Erkender problemerne
I Out & Abouts artikel fremgår det, at Carsten Volden ikke direkte kom ind på den kritik af rod i økonomi og fakturaer, som ComingOut har fremlagt bakket op af medlemmer af Rainbow Business Denmark.
Men Niels Holm sætter ord på, og han vedkender sig problemerne:
”Vi har det sidste år øget vores aktivitetsniveau en hel del, ikke mindst i forbindelse med Danish Rainbow Awards. Samtidigt har afviklingen af månedsmagasinet Out & About været meget tidskrævende”, citeres han for, og uddyber:
”Jeg erkender, at vi har prioriteret de frivillige kræfter uhensigtsmæssigt over for vores medlemmer”, han indvarsler herefter et nyhedsbrev til medlemmerne, så de kan informeres bedre om foreningens aktiviteter.

Derudover fortæller Niels Holm, at bestyrelsen allerede har gang i en intern dialog, som gerne skulle ende med en mere effektiv drift af foreningen.

Modernisering af Out & About
Niels Holm er også citeret for, at ”Out & About står over for en modernisering med nye formater, en ny redaktion og en ny hjemmeside”. Men et hurtigt blik i Rainbow Business Denmarks budget for 2020 viser, at man budgetterer med et pænt rundt nul i indtægter fra Out & About, og udgifter på 20.000 kr. Det beløb svarer til serviceaftale vedrørende hjemmesiden, og hosting med mere. Så altså umiddelbart ingen penge afsat til en ny hjemmeside, men en anden mulighed er naturligvis at indgå et samarbejde, hvor en ny hjemmeside indgår.

Nye åbne toner – enormt potentiale
For mange er Rainbow Business Denmark en diffus størrelse de måske endda ikke har hørt om, eller ikke helt kan gennemskue hvad laver. Det vil Niels Holm også rette op på:
”Vi skal vise klart og åbent, hvad det er, vi laver, og hvad det er vi vil. Vi er i fuld gang med at udvikle foreningens arbejdsgange, som indtil videre er i planlægningsfasen, men som ser ret lovende ud, og som jeg faktisk tror bliver til ret stor gavn og betydning for miljøet, ikke bare i København, men i hele landet”, siger han i artiklen hos Out & About.

Please publish modules in offcanvas position.