LGBT Danmark skifter navn og får ny forperson

LGBT Danmark skifter navn og får ny forperson

K2_WRITER_BY Brian Kjær Capkan / Nyheder / Fredag, 22 November 2019 17:45

Selvom der først er landsmøde i LGBT Danmark lørdag, ligger det allerede – næsten – fast, at foreningen både skifter navn, og at næste forperson hedder Susanne Branner Jespersen.

LGBT Danmarks nuværende generalsekretær Susanne Branner Jespersen stiller op til posten som forperson for LGBT Danmark, når der lørdag afholdes ordinær generalforsamling i Aarhus.

Nyt navn til det gamle forbund
Men før Susanne Branner Jespersen kan skifte titel, skal landsmødet vedtage en omfattende ændring af foreningens vedtægter. Mange ændringer er småjusteringer, men tre markante ændringer springer i øjnene:

LGBT Danmarks fulde navn er i dag ”LGBT Danmark, landsforeningen for bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner”, og det foreslås ændret til ”LGBT+ Danmark, landsforeningen for bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner”. Der foreslås altså at tilføje et ”+”, og det er i sig selv ikke voldsomt. Men det lægger op en interessant diskussion fremadrettet og begrundes i den medfølgende kommentar:
”Vi forestiller os at der indenfor en årrække skal tages yderligere stilling til navnet. For nu vælger vi at sætte + på for at markere ændring, og lægger op til, at en kommende landsledelse kigger på ændring af navn”.

Hvad et fremtidigt navn for det gamle landsforbund kan blive, skal nok give anledning til både hovedbrud, debat og stramme miner i de kommende år.

Desuden foreslås det, at landsmødet fremover skal ligge inden udgangen af maj måned, og kommer dermed mere i trit med regnskabsåret der følger kalenderåret. Således skal landsmødet lørdag tage stilling til et regnskab for 2018, der blev afsluttet for næsten 11 måneder siden. Det aktuelle regnskab viser et voldsomt underskud på 652.132 kr.

LÆS OGSÅ: Stor uenighed om voldsomt underskud i LGBT Danmark

Væk med generalsekretæren
Endnu en markant ændring er fjernelse af posten som generalsekretær. Det er ikke en ny tanke, men nu foreslås det indskrevet i vedtægterne.
Susanne Branner Jespersen er i dag generalsekretær, og hun virker ikke som hun har lyst til at slippe arbejdet i foreningen. Så hun stiller derfor op som ny forperson.
”Jeg stiller op som forperson, fordi jeg håber at vi på Landsmødet i morgen, får afskaffet titlen som generalsekretær. Titlen og positionen forekommer mig misvisende og overflødig. Alle tænker på en fastansat stilling med ansvar for hele organisationer og forventer noget deraf”, fortæller Susanne Branner Jespersen, og uddyber sine tanker om forpersonens rolle.
”En forperson bør indtage rollen som leder af en bestyrelse, altså landsledelsen og fungere som den, der udtaler sig om foreningens politiske og strategiske prioriteter. Jeg drømmer om at LGBT Danmark i de kommende år vil vokse markant i forhold til medlemstal, frivillige og landsdækkende aktiviteter. At vi vil opleves som en nærværende og relevant forening for så mange LGBT+personer som muligt. Jeg ønsker at vi i fællesskab og med så meget inddragelse af hinandens stemmer som muligt kan komme til at betyde en markant positiv forskel for og på LGBT+personers trivsel og livsglæde i dagligdagen. Dét vil jeg arbejde for hvis jeg bliver valgt som forperson i morgen”.

I følger Susanne Branner Jespersen er der ikke andre kandidater der har meldt sig på forhånd. Det kan dog ske på landsmødet.

Artiklen fortsætter under billedet.


Susanne Branner Jespersen. Foto: Privat.

Farvel til Ask Ulrich Petersen
Med Susanne Branner Jespersen som den nuværende landsledelses kandidat til posten som forperson, er det vist på plads at spørge den nuværende indehaver af posten, Ask Ulrich Petersen, hvad han siger til sagen:
”Jeg genopstiller ikke, da jeg synes, at der er en bedre kandidat til forpersonposten og som, i kraft af sit job, har en langt højere fleksibilitet end jeg har, hvilket klæder posten. Jeg genopstiller dog til landsledelsen og kommer fortsat til at lave en masse arbejde i foreningen”, siger altså Ask Ulrich Petersen, der nu kan skrives ind i listen af forhenværende forpersoner.

LGBT+ Ungdom bliver ældre
En tredje markant ændring vedrører LGBT+ Ungdom, hvor landsledelsens foreslår, at aldersgrænsen hæves fra 25 til 30 år for medlemmerne.

Du kan finde alle forslag til vedtægtsændringer i LGBT Danmark her, og de andre relevante dokumenter til landsmødet her.

Please publish modules in offcanvas position.