Formand for Rainbow Business Denmark Carsten Volden da han holder sin åbningstale ved Danish Rainbow Awards 2018 i Cirkusbygningen. Formand for Rainbow Business Denmark Carsten Volden da han holder sin åbningstale ved Danish Rainbow Awards 2018 i Cirkusbygningen. Foto: Lone Israelsen / www.loneisraelsen.dk / ComingOut.

Formand stopper – efterlader forening i kaos

Af Brian Kjær Capkan / Nyheder / 01/11/2019

”En flok vatpikke” – sådan betegner et tidligere medlem af Rainbow Business Denmark foreningens bestyrelse, hvor formand Carsten Volden nu stopper midt i sin valgperiode efter et par år præget af internt kaos og rod i sagerne. Ingen kandidat har offentligt meldt sit kandidatur som hans efterfølger.

ComingOut har torsdag fået bekræftet, at Rainbow Business Denmarks formand Carsten Volden kaster håndklædet i ringen, og forlader sin post. Det sker ved foreningens ordinære generalforsamling den 11. november. Carsten Volden har været formand for Rainbow Business Denmark siden april 2016.

Lange overvejelser
Ifølge referatet fra den ekstraordinære generalforsamling i 2018 skulle Rainbow Business Denmark først vælge ny formand i 2020.
Men Carsten Volden har længe gået med tankerne om at stoppe. Allerede den 26. april luftede han tanken for denne artikels forfatter på et uformelt møde på Floss Bar i Larsbjørnsstræde. Her gav han udtryk for tvivl om, hvorvidt han havde mere nyt at bidrage med.
Et stort succeskriterie var nået ved at få Danish Rainbow Awards vist på nationalt TV, og Kronprinsesse Mary som gæst ved showet to år i træk.
Men han gav også udtryk for, at lukningen af Out & Abouts trykte magasin var et stort nederlag. Carsten Volden er sikkert ikke enig i vurderingen af årsagen til lukningen, men den skyldes en række fejlansættelser og en manglende evne til økonomisk styring af mediet. Således har der været permanent rod i faktureringer og manglende overblik over økonomien i næsten hele Carsten Voldens periode som formand. Det er også en eklatant fejlvurdering at lukke magasinet umiddelbart før et folketingsvalg, som med garanti ville have givet et betragteligt mersalg til de politiske partier. Dette overskud kunne med stor sandsynlighed have betydet, at magasinet kunne drives videre til august, hvor et nyt sikkert overskud ventede i forbindelse med Copenhagen Pride. I stedet gav bestyrelsen op, og LGBTQ+miljøet i Danmark mistede sit eneste trykte medie.

Hvem bliver ny formand?
Nu er beslutningen så truffet, og den 11. november skal en ny formand findes. Men er der en oplagt afløser?
Næstformand Niels Holm har flere gange internt afvist at have ambitioner i den retning, og der er ikke umiddelbart andre i bestyrelsen, som udadtil, har givet udtryk for at være interesserede – tværtimod.
Men vores kilde ville torsdag ikke svare på, om Niels Holm er i spil. Svaret var et noget udefinerligt ”Mnjaij”.

På valg den 11. november er næstformand Niels Holm, Allan Føns og Jan Kjær, som udtrådte i sommers efter utilfredshed med ledelsen, og manglende udbetaling af provision af sponsorsalg i forbindelse med Danish Rainbow Awards i april. Et beløb på cirka 6000 kroner, som han endnu ikke har modtaget.
På valg er også intern revisor Bert Svalebølle og intern revisorsuppleant Martin Larsen. Bo Sørensen og Michael Flyngborg er ikke på valg i år.

”En flok vatpikke”
Rainbow Business Denmark er i dag berygtet for dårlig kommunikation internt og eksternt, og for at have rod i sagerne. Således er det ikke ualmindeligt, at kunder modtager op til flere fakturaer på samme køb, eller fejlbehæftede fakturaer for bagefter at modtage ingen eller for mange kreditnotaer. Flere kunder har også oplevet at modtage flere rykkere for fakturaer, de beviseligt har betalt, og at dette fortsætter efter flere henvendelser til foreningen.
En der er blevet ramt af dette rod er Cosy Bars ejer Camilla Lantz. Hun har ikke meget tilovers for Rainbow Business Denmark, og hun har i den forløbne uge meldt både Cosy Bar og sit andet firma Lantz Cph ud af foreningen.
”Den forening er en joke, og bestyrelsen består af en flok vatpikke”, udtaler hun – ordret – torsdag aften til ComingOut. Bag det markante udsagn ligger en oplevelse af inkompetence og uvilje til at løse problemerne.
”Jeg fik rykker på rykker, og ingen besvarede mine spørgsmål om hvorfor. Først da jeg melder mig ud af foreningen tager Carsten Volden sig tid til at undersøge sagen. Det viser sig, at en af rykkerne gælder et beløb til de gratis kondomer, som de står for på barerne”, fortæller Camilla Lantz, og spørger retorisk, hvorfor pokker det skal tage langt over et halvt år at få løst dén gåde, og hvorfor det ikke fremgår af fakturaen, hvad hun skal betale for.
”Hvad laver Rainbow Business Denmark egentlig, ud over Danish Rainbow Awards og at samle penge ind til gratis kondomer. De er totalt usynlige i miljøet”, uddyber Camilla Lantz.

Dårlig kommunikation
Både formand Carsten Volden og næstformand Niels Holm er notorisk kendte for at være særdeles selektive med hensyn til, hvilke e-mails og telefonopkald de besvarer, og det er ikke kun Camilla Lantz der har den oplevelse.
For eksempel har Carsten Volden ikke besvaret ComingOuts mail fra den 9. oktober, hvor vi spørger ham, hvorvidt han er på valg, ligesom Niels Holm har et hængeparti fra den 16. oktober vedrørende Danish Rainbow Awards.

Uværdig behandling af medarbejdere
Men det værste eksempel – ud af flere – på denne ligegyldighed er forløbet omkring Out & Abouts tidligere redaktør Thomas Kristensen. Han modtog ikke sin løn den 30. juni 2018 uden forklaring. En uges tid senere lover Carsten Volden i en mail, at lønnen vil blive udbetalt, men at kassen desværre er tom. Han forklarer, at det skyldes, at fakturaerne for annoncer i Out & About var blevet sendt ud for sent.

På et bestyrelsesmøde holdt i privaten hos Carsten Volden torsdag den 12. juli 2018, blev Thomas Kristensen igen holdt hen. Dagen efter om fredagen den 13. besluttede bestyrelsen, at lade det daværende selskab Copenhagen Gay Media ApS gå konkurs.
Om lørdagen blev Thomas Kristensen indkaldt til møde på Jailhouse, hvor han blev fyret af Niels Holm i overværelse af Carsten Volden. Med hensyn til løn og feriepenge kunne han henvende sig hos Lønmodtagernes Garantifond, og få sine penge dér. Farvel og tak.
Konkursen udløste et tab på lidt over 546.000 kroner. Af de ti kreditorer var lønmodtagernes garantifond og Skat de største.

Brud på vedtægterne
En forening som Rainbow Business Denmark har naturligvis et sæt vedtægter, som definerer foreningens virke. Det gælder blandt andet forløbet omkring foreningens øverste myndighed generalforsamlingen, som ifølge vedtægterne skal afholdes inden udgangen af september måned.
Men først for en uge siden fredags den 25. oktober modtog foreningens medlemmer den længe ventede indkaldelse fra formand Carsten Volden.
Generalforsamlingen afholdes på Jailhouse mandag den 11. november kl. 11.00. Måske – måske ikke – meget belejligt midt i folks arbejdstid, og helt præcist 42 dage for sent i henhold til vedtægterne.

”Vi er jo frivillige”
Den 7. oktober sendte vi en mail til næstformand Niels Holm, som også er presseansvarlig. Datoen var ikke tilfældigt valgt, for allerede den 18. september havde Niels Holm i en mail fortalt, at man ville afholde generalforsamling den 7. oktober. Da dagen oprandt, og der ikke var indkaldt til generalforsamling, så spurgte vi igen. Svaret kom dagen efter.
”Vi har ikke indkaldt til generalforsamling, da vi endnu ikke er færdige med vores årsregnskab. Det er beklageligt, men bestyrelsen arbejder frivilligt, så er vi afhængige af, hvor meget fritid vi har”, forklarede Niels Holm sig, og tilføjede at ”Datoen vil blive sat når bestyrelsen får årsregnskabet tilbage fra vores revisor”.

Regnskabsåret i Rainbow Business Denmark går fra 1. juli til 30. juni, og foreningen og den interne revisor Bert Svalebølle har symptomatisk for foreningens virke dermed brugt mere end tre-en-halv måned på at få regnskabet færdiggjort.

LÆS OGSÅ: Er Rainbow Business Denmark gået konkurs?


Sådan blev artiklen til
Som kilde til artiklen indgår skribentens baggrundsviden fra sin tid som redaktør på Out & About, diverse referater fra bestyrelsesmøder og generalforsamlinger samt andet skriftligt materiale samt samtaler med tidligere ansatte og andre interessenter. Disse har alle haft artiklen til gennemlæsning, og har godkendt rigtigheden af de dele, hvor i de er omtalt.

Please publish modules in offcanvas position.