Copenhagen Wolves RFC ved Copenhagen Pride. Copenhagen Wolves RFC ved Copenhagen Pride. Foto: Privat.

Sponsor-scoop for Copenhagen Wolves RFC

K2_WRITER_BY Brian Kjær Capkan / Nyheder / Onsdag, 22 Juli 2020 08:47
LGBTQ+SPORT – Rugbyholdet Copenhagen Wolves RFC har indgået et toårigt sponsorat og partnerskab med AIG Danmark.

Fodboldfans vil huske det amerikanske forsikringsselskab AIG som tidligere hovedsponsor for mægtige Manchester United. Nu kommer logoet på maven af Copenhagen Wolves RFC, som del af en toårig aftale.
”Det er jo helt vildt for os som lille amatørsportshold at kunne få sådan en prominent hovedsponsor i ryggen, og vi glæder os meget til vores fremtidige samarbejde sammen,” siger Jimmy Knud Christensen, der er formand for Copenhagen Wolves RFC til ComingOut.

AIG er også sponsor for et af verdens bedste professionelle rugbyhold, New Zealandske All Blacks. Desuden har AIG indgået en treårig aftale med Copenhagen Pride.

”AIG har været en passioneret sponsor af international professionel rugby gennem mange år, og jeg er stolt over at kunne annoncere udvidelsen af dette engagement med samarbejdet med det inkluderende rugbyhold Copenhagen Wolves RFC,” siger Michael Jensen, der er General Manager Nordics i AIG.

Flere sponsorer
Aftalen indebærer ingen økonomiske bidrag til Copenhagen Wolves RFC, men til gengæld leverer AIG nyt tøj til klubben. En post i budgettet der normalt fylder meget hos lignende klubber.
Også barerne Jailhouse CPH og Masken Bar har stillet sig bag Copenhagen Wolves RFC. Det er sket med kontantbeløb, som har givet klubben mulighed for at sænke kontingentet. Desuden får klubbens medlemmer 20 procent rabat på Jailhouse.

Rugby for alle
Copenhagen Wolves RFC blev stiftet for blot tre år siden, og har i dag omkring 30 medlemmer, som udfordrer billedet af den klassiske rugbyspiller som et snerrende muskelbundt der flår sine modstandere over, som var de spaghetti.
”Som en inkluderende klub vil vi gerne forsøge at nedbryde forskellige fordomme om sporten. For eksempel behøver man ikke at have nogen speciel kropstype, da der findes en position på banen for den helt lille spinkle fyr og den helt store gut. Rugby kan spilles af alle kropstyper, og det er en af de ting som giver rugby det fantastiske fællesskab på tværs af kropstyper og der er ingen body shaming, som der kan være i andre sportsgrene eller specielt i homomiljøet generelt,” fortæller Jimmy Knud Christensen, og tilføjer, at klubben er et sted, hvor folk kan finde sammen omkring en passion for rugby uden at skulle være nervøse for deres tidligere erfaring med rugby, seksuelle orientering, etnicitet eller kønsidentitet vil blive et problem for dem. 

Du kan følge Copenhagen Wolves RFC på Facebook her, på Instagram her, og på deres hjemmeside her. Klubben bruger hashtagget #CphWolvesRFC.

Vil du tjekke klubbens merchandise ud så se her.

Please publish modules in offcanvas position.