SLM lukker ned Foto: Brian Kjær Capkan / ComingOut.

SLM lukker ned

K2_WRITER_BY Brian Kjær Capkan / Nyheder / Onsdag, 11 Marts 2020 22:23

CORONAVIRUS – Fetichklubben SLM lukker ned som følge af regeringens anvisninger i kampen mod spredning af coronavirussen.

Umiddelbart inden statsministerens pressemøde onsdag aften, hvor nye tiltag mod coronavirussen blev annonceret, besluttede bestyrelsen i fetichklubben SLM at lukke ned. Det blev senere meddelt i en meddelelse til foreningens medlemmer.

”Bestyrelsen har besluttet som følge af den nuværende situation omkring coronavirus, at holde klubben lukket til og med torsdag den 2. april 2020. Beslutningen følger den tendens vi ser som klubber som vores gør, både her i Norden og i resten af Europa. Klubben lukkes for at beskytte vores medlemmer og vores gæster – men naturligvis også vores frivillige.
Vi håber at alle bakker op om vores beslutning og vi glæder os til igen at se jer i klubben når vi har åben igen.”

LÆS OGSÅ: Coronavirus truer LGBTQ+nattelivet

Please publish modules in offcanvas position.