Fordelskortet fra Copenhagen Fetich Men. Fordelskortet fra Copenhagen Fetich Men. Foto: Copenhagen Fetich Men.

Fetichfolk bag fordelskort for hele LGBTQ+familien

K2_WRITER_BY Brian Kjær Capkan / Nyheder / Torsdag, 06 Februar 2020 15:48

Copenhagen Fetish Men har lanceret et projekt, som har potentialet til at blive en faktor i LGBTQ+miljøet.

Forestil dig at du køber en øl, viser et fordelskort, og får et gratis shot med i handlen. Det er den deal Copenhagen Fetish Men foreløbig har forhandlet på plads med deres stamsted Men’s Bar. Men ambitionerne rækker til meget mere end det.

Vil øge sammenhængskraften i LGBTQ+miljøet
Thomas Bolvig er initiativtager, og manden bag Copenhagen Fetish Men, og han uddyber ideen med fordelskortet.
”I Copenhagen Fetish Men har vi et værdisæt som først og fremmest handler om den enkelte fetichfyrs mod, selvtillid og anerkendelse. Vi laver events som har til formål at styrke følelsen af, at man er god nok som man er, uanset hvilken fetish/kink man måtte have”.
”Men vi har også nogle værdier som vedrører LGBTQ+miljøet. Vi søger at binde LGBTQ+miljøet sammen – dels ved at sprede vores aktiviteter så vidt muligt ud på flere af byens restaurationer – men også ved for eksempel at samle ind til organisationer, som arbejder for nogle gode sager. Senest donerede vi 2.500 kroner til Pan Idræts Trans Fitness tilbud”.

Gensidige muligheder
Hvad er ambitionerne for fordelskortet?
Med fordelskortet vil vi gerne binde miljøet sammen på en anden måde. Vi vil dels gerne give fetichfyrene en god grund til at besøge byens LGBTQ+restauranter og butikker, men vi vil også gerne give de forretningsdrivende en mulighed for at vise, at de værdsætter diversitet og mangfoldighed. Og det kan de vise, ved at deltage i ordningen med vores fordelskort med et tilbud til kortholderen”, fortæller Thomas Bolvig.

Væk fra computeren
Foreløbig giver fordelskortet et gratis shot på Men’s Bar, hvis du køber en øl. Men ambitionerne rækker videre end det, fortæller Thomas Bolvig:
”Vi har mange gode intentioner i Copenhagen Fetish Men, og vi håber kortet her kan blive et godt omdrejningspunkt for sammenholdet i LGBTQ+miljøet - og samtidig giver det kortholderen endnu en anledning til at komme ud af busken - væk fra computeren og smartphone-apps, som jo er kilde til megen ensomhed i vores miljø - ud og vær til stede blandt andre”.

Hvad med vaniljefyre og kvinder?
I er en foreningen for fetichmænd. Men hvad med de fyre der ikke har en fetich, eller kvinder der måtte ønske at få kortet?
”Fordelskortet skal samle LGBTQ+miljøet, og vil derfor også være tilgængeligt for kvinder. Vi vil i den kommende tid, hvor projektet kører som pilotprojekt, arbejde på at finde en tilgængelighedsmodel der tilgodeser kvinder også”, svarer Thomas Bolvig, som også byder mænd uden en fetich velkommen.
”Man behøver ikke være fetichfyr for at komme til Copenhagen Fetish Mens arrangementer. Vi har hverken dresscode eller entrépris, men sætter derimod pris på at fyre, som ikke ser sig selv som en del af fetichmiljøet, alligevel kommer forbi og siger hej, og oplever hvem vi er”.

Pilotprojekt i februar
Projektet kører som nævnt som et pilotprojekt i februar måned, og giver i starten fordel ved besøg på Men's Bar. Sideløbende indledes forhandlinger med LGBTQ+miljøets restauratører og forretningsdrivende, og det langsigtede mål er, at få det meste af LGBTQ+miljøet repræsenteret i ordningen. Thomas Bolvig hører gerne fra forretninger eller andre, som måtte være interesserede i et samarbejde.

Sådan får du kortet
Fordelskortet fra Copenhagen Fetich Men kan fås ved personlig henvendelse ved foreningens månedlige arrangement Fetish Social på Men’s Bar i Teglgårdsstræde. Det koster 250 kroner, hvoraf omkring 100 kroner går til foreningens aktiviteter. Sammen med kortet får du en Copenhagen Fetish Men T-shirt.

Næste Fetish Social er i dag torsdag den 6. februar kl. 21:00.

Du kan læse mere om Copenhagen Fetish Men og fordelskortet her.

Please publish modules in offcanvas position.